Dopoledne si prohlédneme město pirátské město Campeche. Má zhruba 500 let a sjednocuje jak moderní tak starobylé stavby. Její architektura je jedinečná a díky tomu bylo Campeche v roce 1999 zapsáno na seznam Unesco. Město založil v roce 1540 Francisco de Montejo ,,El Mozo".Seznámíme se s opevněným městem stráženým ze svých kopců a pocítíte zde pirátského a korzárského ducha. Má jedno z nejkrásnějších nábřeží (malecón) v celém Mexiku, se svými četnými restauracemi, kavárnami, diskotékami, hotely a karaoke, vším, co se noční zábavy týče.
Poté se podíváme na jedno z nejkrásnějších nalezišt -Uxmal, který ne naprosto dokonale zachovaný vč. své oblé pyramidy a skončíme v koloniálním městě Mérida, kde budeme ubytováni a navečer si projdeme historické náměstí.
Uxmal - v mayském jazyce to znamená ,,postaveno na třikrát” a je to jedna z nejzachovalejších ruin v tomto mexickém státě. Toto město bylo jedno z nejdůležitějších náboženských středisek v regionu Puuc, ve kterém se nachází různé mayské pozůstatky a odhaduje se, že jeho vrcholné období bylo mezi VII. a X. stoletím n.l. Uxmal se nachází asi 62 kilometrů od Méridy a jeho návštěva zpravidla zabere několik hodin. Jelikož vždy trpěl nedostatkem vody, byly zde vystavěny studny ,,chultun" a uctíval se zde Bůh Deště ,,Chaak", kterého naleznete snad na každé stavbě a poznáte jej podle velkých vyvalených očí, děsivě otevřené tlamy a nosu, který vypadá jako sloní chobot anebo jako věšák. Nejimpozantnější budova je tady Kouzelníkova pyramida ,,La Pirámide del Adivino" a je vysoká 35 metrů. Legenda vypráví, že čarodějčin syn ji postavil za jednu jedinou noc. Pravda se zakládá na faktu, že celý Uxmal byl vystavěn na pětkrát v různých obdobích. Strana pyramidy je natočena přímo naproti slunce při jeho západu v letním slunovratu. Nahoru vedou velice strmé schody, ale naštěstí se po nich nesmí. Jediná pyramida, která to dovoluje je Velká Pyramida ,,La Gran Pirámide", ze které je překrásný výhled na celý Uxmal. Také tam lze spatřit velké zadní nádvoří za Kouzelníkovou pyramidou, které se nazývá ,,Cuadrángulo de las Monjas" se spoustou reliéfů Chaaka a se sedmdesáti čtyřmi místnostmi a protože Španělům připomínal klášter, pojmenovali jej Dům jeptišek. Nechybí ,,Juego de Pelota", Hřiště na pelotu, ,,Palacio del Gobernador", Palác vládce, ,,Casa de las Tortugas", Želví dům se svými želvími reliéfy a již zmíněná Velká Pyramida.
Méridě se také říká ,,Bílé Město,, kvůli značnému množství vápence a bílých, nebo světlých domů. Krásné historické koloniální domy z XVI. století hovoří o velké prosperitě tohoto města. V minulosti se zde vyráběly z agáve námořní lana, dnes houpací sítě ,,hamacas"- velice typický suvenýr. V Méridě má každý návštěvník pocit, jako by se nacházel v dávné minulosti. Dominantou a turisty nejvyhledávanější památkou města je nejstarší katedrála na americkém kontinentu Catedral de San Idelfonso. Interiér katedrály vyplňuje velmi zajímavá socha Krista - Cristo de las Ampollas (Kristus Puchýřů), ke které se vážou neuvěřitelné legendy. Dějiny uvádí, že při místním požáru se na dřevu sochy objevily puchýře popálenin, socha zčernala, avšak neshořela.