Popis destinace
Věřím, že skoro každý, koho bych se zeptal, co o Finsku ví, by začal mluvit o zemi tisíce jezer , o nekonečné a čisté divočině, o ledové krajině nebo alespoň o politickém postavení Finska po druhé světové válce, tedy jakési neutrální půdě pro východní a západní blok. Se vším nemohu než souhlasit, až na ledovou krajinu.
Ano, zimy zde bývají opravdu drsné a část Finska, konkrétně Laponsko, leží za polárním kruhem. Málokdo by ale věřil, že léto ve Finsku je teplejší nežli v řadě evropských zemí položených mnohem jižněji. Díky Golfskému proudu, který k finským břehům přináší teplou mořskou vodu, a hlavně díky dlouhým letním dnům, které za polárním kruhem zkracují noc spíše jen na hodinu šera než-li noci, se zde teploty v letní sezóně pohybují kolem 30°C.
Malou výhradu bych také měl k počtu jezer, kterých zde není jen tisíc, ale téměř 188 000. Tento počet přinesl teprve před nedávnem výzkum vycházející ze satelitních snímků. Přesný počet je ale velice obtížné stanovit, protože řada jezer je propojená a jejich velikosti se výrazně liší. Mimochodem největším finským jezerem je jezero Pielinen ve východní části Finska. Zajímavý je také počet ostrovů, který přesahuje 98 000. Ostrovy jsou často propojeny jen písečnými eskery. Eskery jsou další úkaz typický pro Finsko a jsou to mnohdy až několik kilometrů dlouhé a jen několik metrů široké písčité pruhy jen těsně vyčnívající nad hladinu jezer. Mnohdy po nich vedou silnice, které jsou vedle trajektů jediným možným spojením mezi finskými městy.