Zaslechnout u Viktoriiných vodopádů češtinu už není taková vzácnost jako před pár lety. Stále více Čechů a Moravanů se k nim vydává. Ale většina dělá stejnou chybu, zůstává tu jen na jednu nebo dvě noci. Připraví se tak o možnost využít všechno, co oblast Viktoriiných vodopádů nabízí. Pokud se k vodopádům chystáte, raději si naplánujte tři až pět nocí. Přečtěte si proč.
David Livingstone objevil pro západní svět Viktoriiny vodopády v roce 1855. Skutečnou představu o jejich mohutnosti si ale lidé mohli udělat až o dvacet let později, když Emil Holub vytvořil první mapu oblasti okolo vodopádů. Zanechal tak významnou českou stopu. Viktoriiny vodopády na magické řece Zambezi sdílené dvěma státy, Zambií a Zimbabwe, jsou široké přes 1800 m a padají do hloubky 140 m. To je řadí mezi největší vodopády na světě a bezesporu jsou jedním z přírodních divů světa.
Obklopeny mlžným pralesem smáčeným vodní tříští vodopádu, kterou kolem sebe šíří více než 500 miliónů kubíků vody, řítící se střemhlav do propasti každou minutu, jsou velkým turistickým lákadlem. Široká a rozvážná řeka Zambezi se Viktoriinými vodopády propadá do klikaté cesty vedoucí skalními soutěskami z čediče. Mohutná řeka jako by se z ničeho nic propadla do země. Dalších několik desítek kilometrů bude řeka sevřená strmými stěnami skalisek a pak se s úlevou rozlije do širokého jezera Kariba.
Dvě tváře jedné krásky
Pokud jste v oblasti Viktoriiných vodopádů, máte vlastně před sebou dvě naprosto odlišné tváře jedné a téže řeky. Zambezi nad vodopády je ideálním místem pro pozorování zvířat, rybáře, milovníky výletních lodí a vodáky, kteří mají rádi poklidnou plavbu a kochání se řekou. Zambezi pod vodopády je divoká řeka plná nebezpečí, lákající milovníky adrenalinových vodních sportů. Nemůžeme jinak než doporučit ochutnávku z obojího.Na břehu Zambezi nad vodopády začnou každého rybáře svrbět dlaně a prsty. Tam někde pod hladinou čeká jedna z lákavějších rybářských trofejí – Tigerfish (Hydrocynus Forkalii), velmi dravá ryba, která může vážit až 15 kg. Není sice tak obrovská jako Tigerfish Goliath, žijící v Kongu a vážící až 50 kg, ale přesto je to fascinující ryba, která dráždí duši každého rybáře. Řeka je absolutním rájem nejen pro muškaře, ale i pro „klasiky“. Dá se lovit především ze člunu, ale je i pár míst, kde se dá lovit ze břehu. Ideální doba na rybaření je u Viktoriiných vodopádů od května do prosince.
Pod vodopády je úplně jiná Zambezi
Zambezi pod vodopády nabízí různé typy sjíždění divoké vody, v různé obtížnosti. Sama cesta k řece je zážitkem. Musíte sejít strmé svahy až na dno kaňonu. Cesta vede lesem, je horko a většinou vysoká vzdušná vlhkost. Když dorazíte k řece, můžete si být jisti, že už svou plavbu nevzdáte. Vylézat ten kopec nahoru se vám určitě nebude chtít, to raději nasednout do člunu a vyrazit. Nemusíte se spokojit pouze s jednodenním raftem, k dispozici jsou dvoudenní, pětidenní a šestidenní rafty. Jen musíte zvážit své fyzické a psychické možnosti.
Zážitky na celý život
Procházka se lvy je možná jen a jen u Viktoriiných vodopádů, tedy s divokými lvy. Lev patří k symbolům Afriky a vyjít si s ním na procházku je bezesporu jednou z krásných možností, jak se s Afrikou setkat.
Mohutnost a velkolepost vodopádů si uvědomíte, teprve když se nad ně vznesete v helikoptéře. Teprve když uvidíte z blízka sloupec vodní tříště, který je vystřelován až do výšky 200 metrů nad vodopády, pochopíte, jak mohutný je proud padající do propasti pod vodopády. I ten nejkratší let (cca 12 minut) určitě stojí za to.
Botswana jako bonus
Necelé tři hodiny jízdy od Viktoriiných vodopádů můžete zažít skvělé safari. Botswanské městečko Kasane je bránou k národnímu parku Chobe. A Chobe je rájem slonů, buvolů, lvů, hrochů a vodního ptactva. Vyražte na dvě noci do Kasane a prožijte vodní safari na řece Chobe i safari v terénních vozech na jejím břehu.