Zájezd do Keni na safari může mít mnoho podob a Keňa nabízí množství národních parků, soukromých chráněných území i chráněných území, o která se starají komunity různých kmenů (např. Masajů, Samburů, nebo Turkanů). Tsavo West patří do širší skupiny známých parků a spolu se svým sousedem Tsavo East vytváří jeden z největších národních parků Východní Afriky. Jen sám park Tsavo West je větší, než náš kraj Vysočina. Má rozlohu přes 7 000 km2.
Charakteristika parku Tsavo West
Tsavo West patří mezi parky, které se svým charakterem blíží spíše parkům na jihu Afriky – je lesnatý, porostlý hustou buší, má kopcovitý terén s mnoha údolími a je protkaný několika vodními toky. Safari je to rozhodně složitější, než například na pláních rezervace Masai Mara. Ale v tom je kouzlo Tsavo West.
Jaká zvířata můžete v Tsavo West potkat?
Zelená – téměř jistota Žlutá – šance je Červená – chce to štěstí
Safari je zvláštní disciplína cestování. Kdo jede na safari, musí si uvědomit, že se bude pohybovat v divoké přírodě, ne v ZOO a setkání se zvířaty není garantováno. Dá se ale ovlivnit a dá se šance na setkání se zvířaty zvýšit. Jak? Vyrazit do parku ve správný čas, být doprovázen správným řidičem a správným průvodcem, vybrat si správné ubytování a dát si čas.
Jaká je teplota v parku?
Průměrná nadmořská výška v parku je okolo 750 m n.m., ale jedná se o tropickou zemi (rovník je stále na dohled), proto se bude v parku vždy teplo a často horko. Nejvyšší teploty jsou v lednu a v únoru, kdy vrcholí období sucha a teploty často překročí 30C.
Pokud se nechystáte do jiných parků ve vyšší nadmořské výšce, nepotřebujete žádné teplé oblečení. I když je třeba počítat s tím, že v otevřeném autě profukuje.
Jak je to v Tsavo West s deštěm ? Kdy v Tsavo West prší?
Existuje mýtus, že nejlepší safari je v období sucha, kdy většina zvířat hledá vodu a navštěvuje napajedla. V některých parcích je to pravda, ale v jiných prostě zvířata odejdou jinam a šance na dobré safari je ta tam.
Tsavo West patří mezi parky, které jsou hodně porostlé vegetací a v období sucha se zvířata (především antilopy a sloni a žirafy) kumulují v těch částech parku, kde jsou vodní zdroje. To je především na konci července a v srpnu. V ostatních měsících je zvěř rozptýlená po celém parku a dobrý řidič-stopař vás ke zvěři dovede.
Kdy je nejvhodnější doba k návštěvě parku Tsavo West?
Já mohu doporučit návštěvu parku během celého roku, s výjimkou druhé poloviny března, dubna a května, kdy v parku může hodně pršet. Ale i v tomto období jsem park několikrát navštívil a safari bylo zajímavé. Pršelo většinou v noci a přes den byla vysoká vzdušná vlhkost a zatažená obloha. Nic moc pro fotografy, ale zvěř byla velmi dobře naladěná a nechala nás k sobě přiblížit mnohem více, než je běžné.
V ostatních měsících je safari v parku velmi příjemné a zajímavé. Jen musíte počítat s tím, že park je rozsáhlý a musíte si dát čas na jeho poznání. Vždy jsem překvapený, když potkám cestovatele, kteří parkem jenom projíždějí (většinou klienti polských cestovek nebo individuální cestovatelé, kteří si najmuli auto na pobřeží a chvátají do Amboseli), nebo v kempech potkám návštěvníky na jednu noc.
Tsavo West potřebuje alespoň dvě noci, raději tři noci. Pak máte šanci navštívit více zajímavých míst a máte šanci setkat se zvířaty.
Je nutné mít v parku auto 4x4?
Hlavní trasy v parku jsou celkem dobře udržované a správa parku je neustále opravuje. Na hlavních tazích tedy 4x4 nepotřebujete a i kolem těchto cest máte šanci na dobré safari. Pokud ale chcete opustit systém hlavních tras a chcete se za zvěří vydat do složitějšího terénu, určitě 4x4 potřebujete.
Nepodlehněte vábení některých dopravců, kteří tvrdí, že jejich minivan je 4x4. Může to být pravda, ale podvozek minivanu neumožňuje jízdu terénem ve stejné kvalitě jako pohyb terénní Toyotou. Zažil jsem mnohokrát vyprošťování minivanu, který někde uvázl.
Tsavo West a malárie ? Tsavo West a moucha tse-tse?
Požádejte svého lékaře o radu ohledně očkování, které můžete potřebovat před cestou do Keni. Hlavním zdravotním hlediskem pro návštěvníky je malárie, ale riziko je velmi nízké. Lékař by vás měl informovat o všech zdravotních rizicích, spojených s užíváním antimalarik. Je to natolik osobní věc, že nejde dát obecnou radu. Ale riziko malárie je v Tsavo West opravdu velmi nízké. Pokud provedete další opatření, jako je večerní zakrytí exponované kůže a použití repelentu proti komárům s DEET, ještě více snížíte riziko.
V Tsavo West se s mouchou tse-tse můžete setkat. Její výskyt není nijak častý, ale čas od času s ní setkáte. Její kousnutí je velmi bolestivé (asi jako když vás kousne ovád). Ne každá moucha tse-tse je přenašečem nebezpečných parazitů (poměr nebezpečných je nižší, než u našich klíšťat). Riziko se dá snížit vhodným oblečením a repelentem.
Historie parku Tsavo West
Historie parku se v tuto chvíli příliš do života parku neprolíná, pokud nepočítáme historii archeologickou, která tu patrná je a na život v parku má stále velký vliv.
Úspěšné archeologické výzkumy v nedaleké lokalitě Olduvai (v Tanzanii, na úpatí Ngorongoro), vyvolaly zájem archeologů i o další lokality ve Východní Africe. Některé výzkumy prokázaly osídlení na území parku pocházející z doby až před 6 000 lety. Život obyvatel z doby kamenné se logicky stahoval logicky k vodním tokům a skalním útesům, které nabízely úkryt. Je několik nádherných lokalit v Tasvo West, kde si toto osídlení dokážete velmi snadno představit.
Ománští a Swahilští obchodníci, kteří pronikali do vnitrozemí ještě před příchodem Evropanů, neměli vůbec žádný zájem o kolonizaci území. Šlo jim jen o obchod se slonovinou, kůžemi a později i s otroky. Obchod s otroky byl ale na území Tsavo West jen velmi okrajovou záležitostí.
Trvalo několik set let od příchodu Evropanů na pobřeží, než se Evropané (Britové a Němci) začali o území Tsavo West zajímat jako kolonizátoři. Přispěl k tomu především projekt železnice, která měla spojit pobřeží u Mombasy s Viktoriiným jezerem a Ugandou. Tehdy se právě lvi z Tsavo postarali o slávu parku, i když to sláva spíš negativní. Dvojice legendárních lvů – Duch a Temnota – pravidelně napadala dělníky na stavbě mostu přes řeku Tsavo. Podle historických záznamů lvi zabili 28 dělníků (většinou Indů). Mýty ovšem hovoří o mnohem větším počtu obětí. Železniční společnost si najala slavného lovce podplukovníka Johna Henryho Pattersona, který vytrval v pronásledování dvojice lvů tak dlouho, až je zabil.
V období 1. světové války probíhala v Tsavo West silná vojenská aktivita. Napětí mezi Británií a Německem se přeneslo i do jejich kolonií v Africe. Tsavo West obsadili britští vojáci a odtud vedli výpady na území Německé Východní Afriky.
Do roku 1963 bylo Tsavo West především územím, kde se lovila zvěř – v důsledku toho se ještě dnes sloni chovají mnohem méně přátelsky, než sloni v Amboseli. Od roku 1963 je Tsavo West národním parkem se zákazem lovu.