NP Queen Elizabeth je rájem hrochů a lvů. Návštěva parku je skvělým doplňkem cesty za gorilami v NP Bwindi.
Park Queen Elizabeth se pyšní velkou rozmanitostí divokých zvířat, včetně slonů, lvů, gepardů, hyen, bufalů, antilop a více než 600 druhů ptáků. V parku se nachází také největší populace hrochů v Ugandě, kteří žijí na březích řek a jezer v parku.
Charakteristika národního parku Queen Elizabeth
Národní park královny Alžběty je nejoblíbenější ugandskou rezervací savany a má nejširší rozmanitost divoké zvěře ze všech ugandských parků. Rozmanitost biotopů zahrnuje travnaté savany, lesy, mokřady a jezera. To poskytuje prostředí pro rozsáhlou škálu velkých savců a primátů. Vyskytují se zde čtyři z velké pětky (nosorožci chybí) a je možné sledovat šimpanze.
Národní park Queen Elizabeth se nachází v západní Ugandě a byl založen v roce 1952. Park zahrnuje rozsáhlé území, které se táhne od hory Rwenzori až k jezeru Edward, a patří mezi nejnavštěvovanější národní parky v Ugandě.
Další atrakcí pro turisty jsou kanoe a safari po řece Kazinga, kde se mohou diváci těšit na pozorování velkých krokodýlů a slonů, kteří přicházejí k řece pít. Kromě toho lze v parku Queen Elizabeth navštívit také oblast Ishasha, která je známá pro své stromy, ve kterých se obvykle vyhřívají stáda lvů.
Celkově lze říci, že Queen Elizabeth je fascinující a krásný národní park, který nabízí bohaté zážitky pro milovníky přírody a divokých zvířat.
Plusy návštěvy NP Queen ElizabethVýborné podmínky pro pozorování divoké zvěře
Možnost výletů lodí po kanálu Kazinga
Lvi šplhající po stromech v sektoru Ishasha
Možnost trekingu za šimpanzi
Vynikající pozorování ptáků s 600 zaznamenanými druhy
Mínusy návštěvy NP Queen Elizabeth
Oblast poloostrova Mweya může být v sezóně velmi rušná
Park protíná hlavní silnice a podél hranic žijí lidé
Jaká zvířata mohu potkat v Queen Elizabeth?Jedná se o nejspolehlivější park v Ugandě, kde se vyskytuje lev, který je běžný zejména na travnatých pláních Kasenyi, ale je známý spíše svým šplháním po stromech v sektoru Ishasha. V savanových oblastech parku se vyskytují obrovská stáda buvolů a slonů a úžasné množství hrochů obývá kanál Kazinga, po kterém se denně pořádají výlety lodí.
Sloni a buvoli jsou zde velmi častí a překvapivě snadno lze spatřit i lvy. V parku žije mnoho zajímavých druhů antilop, například kob ugandský, topi a bušbuk. V kanálu Kazinga se běžně vyskytují hroši a krokodýli. Pro sledování byl zabydlen oddíl šimpanzů a vyskytuje se zde devět dalších druhů primátů, včetně černobílé opice kolobušky. Žirafy a zebry se zde nevyskytují.
Jaká je teplota v parku? Jak je to v Queen Elizabeth s deštěm ? Kdy v tu prší?
Blízkost Národního parku královny Alžběty k rovníku zajišťuje rovnoměrně vysoké teploty po celý rok. Pro dvě období dešťů (březen až květen a srpen až prosinec) jsou v regionu typické silné deště, které způsobují neprůjezdnost některých silnic. Ačkoli zde není oficiální období sucha, od ledna do února a od června do července srážek poněkud ubývá, i když zřídkakdy úplně.
V Národním parku královny Alžběty je teplé podnebí. Teploty zůstávají po celý rok rovnoměrné. Denní teploty stoupají na přibližně 29 °C a v noci pozvolna klesají na přibližně 17 °C. NP Queen Elizabeth nemá skutečné období sucha, takže vždy existuje možnost deště. Méně prší od poloviny prosince do února, nejméně pak v červnu a červenci.
Kdy je nejvhodnější doba k návštěvě parku?
V období dešťů (březen až květen a srpen až prosinec) se často vyskytují krátké, ale vydatné deště, ale v této době je také prostředí parku nádherně svěží a můžete zde přivítat stěhovavé ptáky, kteří tudy prolétají. Na výlety za šimpanzi se však vydejte v době, kdy jsou stezky v parku v sušších měsících pevnější a vhodnější pro pěší chůzi.
Národní park královny Alžběty je otevřen po celý rok, ale nejlepší pozorování divoké zvěře je v lednu až únoru a v červnu až červenci (období sucha). Nejkrásnější je však tento malebný park v období vlhka od března do května a od srpna do prosince. Duben, květen, říjen a listopad jsou velmi vlhké měsíce a v tomto období může déšť narušit vaše safari.
Historie národního parku Queen Elizabeth
Národní park Queen Elizabeth v Ugandě byl založen v roce 1952 a patří tak k nejstarším národním parkům v zemi. Národní park byl pojmenován po britské královně Alžbětě II., která navštívila Ugandu během své korunovace v roce 1954.
Původně byl park rozdělen do dvou částí: západního pásma (dnes národní park Rwenzori Mountains) a východního pásma (dnes národní park Queen Elizabeth). V roce 1964 byla západní část oddělena a vznikl z ní samostatný národní park Rwenzori Mountains.
V průběhu 60. a 70. let byl park vystaven tlakům těžby ropy a lesů, což mělo negativní dopad na životní prostředí a zvířata. Nicméně, v roce 1972 byl park prohlášen za chráněné území a v roce 1979 byl zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO.