Království šimpanzů a dalších opic. Cesta za šimpanzi do Ugandy.
Národní park Kibale (dříve NP Kibale Forest) je nejlepším místem pro výlety za šimpanzi v Ugandě. Bylo zde zaznamenáno třináct druhů primátů, což je nejvyšší počet ze všech ugandských parků, a při procházkách pralesem lze obvykle spatřit několik druhů opic. Hojně se zde vyskytují ptáci a motýli.
Kdo chce pozorovat šimpanze ve volné přírodě, nemá mnoho příležitostí. Šimpanzi v Ugandě žijí trochu ve stínu goril, o které je extrémní zájem. Ale v poslední době i zájem o pozorování ostatních primátů roste a někdy bývá problém sehnat permit k jejich pozorování. Nehcte si raději cestu za gorilami a cestu za šimpanzi připravit od CK, máte jistotu, že jste si nekoupili něco, co pak nemusí platit.
Charakteristika národního parku Kibale (dříve Kibale Forest)
Kibale Forest National Park je chráněné území nacházející se v západní Ugandě, v blízkosti města Fort Portal. Park je významný pro své lesy, které jsou domovem mnoha vzácných druhů zvířat a rostlin. Kromě toho je v parku několik sladkovodních jezer a močálů.
Kibale Forest je také domovem více než 300 druhů ptáků, více než 60 druhů savců (včetně 13 druhů primátů) a mnoha druhů hmyzu a dalších bezobratlých. Nejznámějšími obyvateli parku jsou pralesní šimpanzi, kteří jsou zde velmi hojně zastoupeni a jsou velkou atrakcí pro návštěvníky parku. Kromě šimpanzů zde také žijí další primáti, jako jsou kolobři, guerézy a veverky.
Kibale Forest National Park je také významný pro své endemické druhy, jako je například kibalský jezevec, který se vyskytuje pouze v tomto konkrétním parku. Kromě toho je park také důležitý pro ochranu mnoha ohrožených druhů zvířat, jako jsou sloni, levharti, antilopy a další.
Celkově je Kibale Forest National Park velmi důležitým chráněným územím pro biodiverzitu v Ugandě a jeho přírodní krása a jedinečnost jsou velkou atrakcí pro turisty a milovníky přírody.
Koho můžete v Kibale potkat?
Kibale je jedním z nejlepších míst v Africe, kde lze pozorovat mnoho druhů primátů. Kromě šimpanzů mohou návštěvníci očekávat, že uvidí pět nebo šest druhů. Mezi druhy aktivní během dne patří opice vervety, (červenoocasá, l'Hoestova a modrá), černobílý kolouch, pavián olivový, kolouch ugandský červený a mangabej ugandský. Ostatní savci včetně lva, slona a buvola jsou přítomni, ale jsou k vidění jen zřídka.
Plusy návštěvy národního parku Kibale
Velmi spolehlivý trekking za šimpanzi
K dispozici jsou také zkušenosti s habituací šimpanzů a noční procházky
Relativně nedotčený les
Vynikající pozorování ptáků v lese a mokřadech
Procházky přírodou a návštěva vesnice v sousední komunitě Bigodi.
Mínusy návštěvy národního parku Kibale
Trekking za šimpanzi je v hlavní sezóně obsazený a je nutné kupovat permity s dlouhým předstihem. Naše CK má v Ugandě velmi silného partnera a permity k terkům za šimpanzy a za gorilami máme dostupnější, než je běžně na trhu.
Jaké je v parku Kibale klima a kdy tam prší?
Díky blízkosti rovníku panuje v Kibale celoročně mírné klima s denním maximem téměř 27 °C. Teploty jsou obecně vyšší na jihu parku, kde klesá nadmořská výška a řídne vegetace. V parku není žádné skutečné období sucha, ale jsou zde dvě období dešťů (od března do května a od srpna do listopadu).
Kdy je tedy nejlepší se do parku Kibale vydat?
Nejvhodnějšími měsíci pro výpravy za šimpanzi jsou suché měsíce prosinec až únor a červen až červenec. Za primáty se však můžete vydat i ve vlhčích měsících (březen až květen a srpen až listopad), které jsou navíc atraktivní díky cenám mimo sezónu a nižšímu počtu turistů. Mimo sušší období je také východoafrická obloha méně zamlžená.
Nicméně, park je přístupný po celý rok. V období dešťů, které jsou typické pro březen, duben, květen a říjen a listopad, může být terén v parku kluzký a obtížnější k průchodu.
Jak vypadá krajina národníhoa parku Kibale?
V Kibale se vyskytuje řada biotopů v různých výškových zónách. Tropický les na náhorní plošině Fort Portal přechází v savanu na dně Albertine Valley na jihu. V porovnání s některými jinými lesy v zemi byl les v minulosti méně postižen těžbou dřeva, a proto je stále relativně nedotčený a je domovem některých velmi velkých mahagonů, fíkovníků a dalších tvrdých dřevin.
Jak dlouho se v parku zdržet?
Délka pobytu v parku Kibale může být různá v závislosti na zájmech návštěvníka a plánovaných aktivitách. Pro návštěvu gorilích rodin je nutné předběžně rezervovat povolení a vstupenky, takže je nutné s pobytu v parku počítat minimálně na jeden den. Pro další aktivity jako například pěší túry, průzkum lesa nebo setkání s komunitou místních obyvatel, může být potřeba více času. Většina návštěvníků pobývá v parku Kibale 2-3 dny.
Historie parku Kibale
Národní park Kibale byl založen v roce 1993 a nachází se v západní Ugandě. Původně byl zřízen jako lesní rezervace v roce 1932 a v roce 1993 byl povýšen na národní park. Cílem bylo chránit lesní porost a zvířata, která v něm žijí, a zároveň podpořit ekoturistiku v této oblasti. Park je také důležitý pro výzkum primátů a jejich chování.